Licensed Faculty List


Departments:

Careers/Driver's Education Physical Education
CTE Science
English/Language Arts Social Studies
Fine Arts Special Education
Mathematics World Languages
Performing Arts



A
Jeramy Acker, Physical Education
Kathy Anderson, CTE

Taylor Anderson, Science
Erika Anthony, Language Arts

Phaidra Atkinson, Performing Arts

B
McKay Ballstaedt, Fine Arts
Elena Banks, World Languages
Matt Barila, Student Services
Julie Beane, Special Education

Russ Boyer, Careers/Driver's Ed
Kara Bray, Social Studies

Erika Bult, Language Arts

C
Tony Cannon, Social Studies , WL
Kara Childs, Mathematics
Danielle Clarke, Language Arts
Randal Clark, Performing Arts
Kelly Corless, Language Arts
Jamie Crowther, Performing Arts


D
Danielle Dahl, Social Studies
Amelia Davis, Fine Arts
Jeramy DeBry, Science
Fodé Doumbia, World Languages


E
Jeff Eure, Physical Education
Romney Evans, Special Education


F
Kaitlyn Faraone, Social Studies
Sharon Farr, Mathematics
Tyler Fowler, Social Studies
Vanessa Fravel, Science
Jillena Freeman, Social Studies


G
Lexi Gagon,Mathematics
Rob Geertsen,
Social Studies

Neiko Gilgen, Mathematics     
Sarah Gillette, World Languages             

Katelyn Grinder, CTE
Corinna Gross,CTE


H
Janelle HanksScience
Jonathan Hansen,
CTE
Becca Hill, Mathematics

Garrett Hone, Science
Sandi House, Mathematics

Summer Huntamer, CTE

I

J
Charri Jensen, CTE

K 
Jackie Kinahan, Physical Education

Eric Kjar, Physical Education

L
Megan Leach, Social Studies
Lauren Lewis, Language Arts
Jennifer Lueck-Wheeler, Language Arts

Dan Lunt, PE, CTE
Whitney Lunt, Social Studies

M
Chris Mackprang, Science
Milo Maughan, Science

Tim McNeill, CTE
Kathy Meyers, Mathematics
Karolina MoleWorld Languages
Yvonne MontaletteWorld Languages

Devin Moody, Fine Arts
Stephanie Morgan, CTE


N
Erin Nelson, CTE
Lindsey Nielson, World Languages

O
Mark Oram, Language Arts

P
Cherie Patterson, Mathematics

Jessica Peng, World Languages
Rob Pickering, Social Studies


Q

R
Steve Reed, Science
Marinda Rueckert, Special Education
Tavia Richards, Language Arts

Michelle Ritter, Language Arts
Julie Rivera, World Languages

Amber Rogers, Social Studies

S
Barb Scrafford,Special Education
Devin Shields, Science

Royce Shelley,
Mathematics

Kenneth Smikahl, Science
Joel Smith, CTE
Case Spaulding, Performing Arts
Casey Sutera, Physical Education


T
J.C. Terry, Science
Melissa Thorne, Performing Arts
Patrick Thurman, Social Studies
Amanda Toler, Fine Arts
Lisa Tolk, Language Arts
Anne Torgersen, Language Arts



U

V
Andrew Van Wagenen, World Languages

W
David Waung, Mathematics

Jana White, Social Studies
Natalie Whiting, Language Arts

Helen Wight, Language Arts
Mindy Wilder, Physical Education
Jen WilsonMathematics
Jamie Workman, Fine Arts


X

Y
Lisa Young, Special Education

Z